Друштво ветеринара Републике Српске је основано 1993. године, у врло сложеном, ратном времену, као једнa од првих струковних и професионалних асоцијација код нас. Празнина настала у процесима дезинтеграција у предходној држави је захтијевала одговоран приступ доктора ветеринарске медицине у свим сегментима рада и дјеловања. Друштво је настало као израз потреба у организацији службе на свакодневним задацима, професионалном, одговорном и патриотском односу у предузимању мјера здравствене заштите животиња и људи у контроли зоонозних болести те осигурању здравствене исправности и безбједности анималних производа у исхрани становништва. Допринос Друштва се посебно показао успјешним на плану едукације и усавршавања ветеринарских стручњака, планирања и усмјеравања образовања будућих кадрова, креирању сложене законске легислативе те низу других, организационих и текућих обавеза и задатака. Треба се подсјетити на организацију и успјешно одржавање низа стручних и научних скупова и савјетовања, два конгреса из области ветеринарске медицине и безброј тематских и радних састанака. Наша, ветеринарска професија је перманентно подизала свој јавни углед и статус, а посебно истичемо колегијалну солидарност, искреност и академску атмосферу, које су красиле наше односе, на којима су нам и припадници других професија често завидјели.
Стручни и научни скупови у организацији Друштва су имали част да им научни и ауторитативни печат дају врхунски стручњаци (професори факултета, академици), специјалисти, домаћи и страни експерти из различитих области ветеринарске медицине, али и многи други стручњаци из нама сродних наука (медицине, технологије, агрономије и сл.). Поред тежњи у стручном усавршавању, Друштво ветеринара Републике Српске је изградило посебан вид препознатљивости коју је красила отвореност и срдачност из чега су изњедрена трајна пријатељства. Најбољи, најискренији и најпоштованији наши пријатељи изван Републике Српске или изван наше професије су постајали почасни чланови нашег друштва.
Трансформација власништва у ветеринарској служби и афирмација приватне ветеринарске праксе је припремљена и проведена уз потпуно учешће Друштва ветеринара, а показала се најбољим примјером у региону. Све државне ветеринарске станице и амбуланте су под посебним условима и погодностима приватизоване од стране колега и сарадника који су у њима радили. Такав, посебан приступ приватизацији ветеринарских станица је осигурао развој приватне ветеринарске праксе и оснивање нових ветеринарских организација, без било каквих последица које су иначе, пратиле промјену власничке структуре. Друштво ветеринара Републике Српске је активни учесник оснивања и формирања Ветеринарске коморе Републике Српске као новог и тада потребног интересног организовања свих учесника у обављању приватне ветеринарске праксе. Имајући осјећај одговорности према изграђеној кохезији и јединству у струци, релативно малом броју ветеринарских стручњака у Републици и избјегавању преплитања надлежности, Друштво је са свом одговорношћу смањило интензитет својих активности „уступајући простор“ организационом позиционирању Ветеринарске коморе. Сви чланови Друштва су постали и чланови Коморе гдје се градио статус професије у складу са новим унутрашњим уређењем и међународним стандардима. Чланови Друштва ће и као чланови Ветеринарске коморе доприносити и угледу и статусу и Друштва и Коморе. Друштво ће, максимално сарађивати са Комором, Ресором за ветеринарство, Инспекторатом, Ветеринарским институтом и другим институцијама интензивно сарађивати са циљем проналажења најбољих решења за нашу професију и друштво у цјелини.
Када су у питању најважнији изазови у епизоотиолошком и епидемиолошком дијелу у нашој струци, који су обиљежили претходни период, не могу се заборавити напори које је уложила ветеринарска служба у откривању, сузбијању и искорјењивању низа опасних заразних болести, а неких од њих које се нису дуго појављивале или се радило о првим случајевима неких, егзотичних болести на нашим просторима. Без да наводимо детаље и податке, на овом мјесту спомињемо ерадикацију бјеснила, класичне куге свиња, болести плавог језика, авијарне инфлуенце, нодуларног дерматитиса, грознице Западног Нила, контролу бруцелозе, тренутну борбу са афричком кугом свиња, али и низа других, присутних и специфичних болести фармских животиња, кућних љубимаца, животиња аквакултуре, пчела и сл., што је, морамо истаћи, захтјевало огромно ангажовање ветеринарске службе, која уз изванредне напоре свој посао обавља благовремено, професионално и успјешно. Наведена проблематика указује да су поред основних студија на факултетима ветеринарске медицине колегама неопходна додатна учења и стицања знања из различитих специјалности, како би се успјешно борили са све специфичнијим агенсима (биолошким, хемијским или сасвим новим) који ће угрожавати здравље животиња и/или животињских производа. У складу с тим значајан број колега је специјализирао, магистрирао и докторирао у разним областима ветеринарске медицине.
Данас, у нашој највишој струковној институцији, Ветеринарски институт Републике Српске ”Др Васо Бутозан” дјелује осам доктора наука и пет доктораната и више магистара и специјалиста из разних области. Ветеринарски институт ускоро обиљежава 90 година постојања и рада и незамјењива је институција од посебног значаја у Српској са више стотина лабораторијских метода од чега је преко 180 акредитованих.
Наше колеге у Ветеринарско сточарском центру дају незамјењив допринос очувању репродуктивног здравља животиња и развоју говедарства кроз производњу и дистрибуцију сјемена за вјештачко осјемењавање узгојно селекцијски рад. У многим ветеринарским организацијама и ветеринарским заводима се данас пружају најсавременије ветеринарско медицинске услуге. Бројни су примјери изврсних резултата у приватним клиникама, станицама и амбулантама у којима раде врхунски обучени доктори ветеринарске медицине, специјалисти, магистри и доктори ветеринарских наука. У ветеринарским организацијама, апотекама и веледрогеријама користе се провјерени и регистровани ветеринарско медицински производи домаћих и страних произвођача.
Доктори ветеринарске медицине који раде у Ресору за ветеринарство Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде залажу се за израду и примјену најбољих прописа у овој области а колегинице и колеге у Инспекторату и локалним заједницама као ветеринарски инспектори дају огроман допринос у примјени и контроли поштовања прописаних мјера. Наше колегинице и колеге раде и доприносе развоју и угледу струке радом и у заједничким институцијама БиХ као што су Канцеларија за ветеринарство и Агенција за безбједност хране као и многим другим домаћим и међународним организацијама и компанијама разних профила. Ова професија је у протеклом периоду изњедрила угледне чланове друштвене заједнице и институција као што су професори универзитета, народни посланици, министри (четири), помоћници министара, предсједници локалних заједница и другим.
Студенти факултета Ветеринарске медицине по завршетку интегрисаних академских студија добијају међународно признато звање „Доктор ветеринарске медицине“, што је захтјевало и промјену назива Удружења у „Друштво доктора ветеринарске медицине“ и исто је у званичној употреби.
Имајући у виду да свака професија има специфичности, да се ради о комплексној материји која се мијења и унапређује, како у теоретским знањима, тако и у практичним процедурама, перманентној едукацији доктора ветеринарске медицине ћемо поклањати потребну пажњу.
Традиционална годишња савјетовања доктора ветеринарске медицине у организацији Ветеринарске коморе и Друштва су постала међународна са познатим стручњацима и бројним домаћим и страним учесницима са достигнутим највишим квалитетом, према оцјени Министарства за научно технолошки развој, високо образовање и информационо друштво. Водећи научни часопис Републике Српске
„Ветеринарски журнал Републике Српске“ којег је основало и у почетку издавало Друштво и чији је данас издавач Ветеринарски институт Републике Српске ”Др Васо Бутозан” је међу највише рангираним научним часописима у Републици Српској (Р51). Часопис је доступан сваком колеги у најприхватљивијој форми и мјесто гдје ће се публиковати сви радови који поштују савремене научне и публицистичке критеријуме.
Друштво ће и у наредном периоду препознавати најважније актуелности у ветеринарско-медицинској науци, најбитнију проблематику која интересује наше чланство и све друге колеге и тражити рјешења која имају стручна упоришта и ефикасну организациону имплементацију. Доктори ветеринарске медицине, припадници Друштва ће кроз најсавременије приступе и стандарде доприносити бољем животу, а то се прије свега односи на примјени концепта ”Једно здравље” и принципе сљедивости ”од њиве до трпезе” примјењујући принципе добре ветеринарске, лабораторијске и хигијенске праксе. Приоритети су брига о здрављу и благостању животиња и људи, сузбијање заразних болести а посебно зооноза, смањење антимикробне резистенције, безбједност хране и заштита животне средине.
Водећи се политиком струке којој припадамо, интересима наших колега, а прије свега дигнитетом професије у цјелини и угледом сваког њеног члана, Друштво доктора ветеринарске медицине Републике Српске ће остати отворено за све добронамјерне стручњаке из и изван Републике, било да су дио наше или низа сродних научних и стручних области. Наше Друштво је наша организација и најбољи оквир за исказивање наших идеја и наших вриједности. Друштво је добровољна организација у којој сваки члан може да искаже своје идеје, ставове и искуства, према личним афинитетима и способностима. Сарадња са сличним друштвима код нас и из региона, Европе и Свијета је наш важан задатак који ће кроз форме међународне сарадње учинити нашу асоцијацију отвореном, препознатом и добродошлом. Ово су принципи којима ће се Друштво водити у будућности.